Gemeente Aalten

Gemeente Aalten wil opvang 300 asielzoekers langs Hamelandroute realiseren

Contouren opvanglocatie AZC Asielzoekers Aalten

AALTEN – Het college van burgemeester en wethouders heeft op 6 mei besloten een perceel langs de provinciale weg N313 (Hamelandroute), ter hoogte van de Singelweg in Aalten, voor een periode van tien jaar beschikbaar te stellen aan het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA).

Op deze plek wil het COA een tijdelijke opvanglocatie realiseren bestaande uit circa 40 woningen, met plaats voor maximaal 300 mensen.

Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Aalten vindt het belangrijk om haar maatschappelijke verantwoordelijkheid te nemen als het gaat om de opvang van asielzoekers.

“De gemeente Aalten heeft zich in het verleden altijd ruimhartig opgesteld tegenover mensen die op de vlucht zijn voor oorlog en geweld. We vinden dat elke vluchteling een fatsoenlijke opvang verdient.

Op dit moment zijn er in het hele land dringend extra opvangplekken nodig. Wij zien het als onze morele plicht om daar een steentje aan bij te dragen. Het college staat dan ook positief tegenover de komst van een nieuwe opvanglocatie in Aalten”, aldus verantwoordelijk wethouder Joop Wikkerink.

Locatieonderzoek
In de afgelopen maanden heeft de gemeente samen met het COA gezocht naar een geschikte locatie voor het realiseren van een opvanglocatie voor asielzoekers. De locatie aan de Singelweg in Aalten is door het COA als geschikt beoordeeld om op korte termijn te ontwikkelen.

De grond is eigendom van de gemeente en de locatie is gunstig gelegen ten opzichte van infrastructuur en voorzieningen. Ook de ligging in de nabijheid van een woongebied is een positief punt. Dit stimuleert de integratie van asielzoekers in de lokale gemeenschap en stelt hen in staat een sociaal netwerk op te bouwen.

Aanpak: tijdelijke opvang binnen een toekomstig woongebied
De opvanglocatie ligt in een gebied dat de gemeente wil ontwikkelen tot een nieuw woongebied. Dit gebied wordt in twee delen ingericht. In het eerste deel plaatst het COA circa 40 woningen voor de tijdelijke opvang van maximaal 300 asielzoekers. Deze opvang duurt tien jaar.

Daarna wordt dit deel van het gebied herontwikkeld voor permanente woningbouw. Voor het tweede deel wordt nu al gewerkt aan plannen voor permanente, betaalbare woningen, met name voor starters.

De verwachting is dat de bouw van deze woningen ongeveer gelijktijdig kan starten met de realisatie van de tijdelijke opvang. Op die manier sluit de tijdelijke opvang goed aan bij de bredere ontwikkeling van het woongebied.

Vervolgproces en participatie
De gemeente en het COA gaan het plan voor de tijdelijke opvanglocatie nu nader onderzoeken en uitwerken. Omdat gemeente en COA draagvlak in de omgeving belangrijk vinden, betrekken zij de omwonenden bij de verdere ontwikkeling van het plan.

Informatie over vervolg van het proces van ontwikkeling en antwoorden op veel gestelde vragen is te vinden op www.aalten.nl/opvang.

De raad beslist
Het uiteindelijke besluit over realisatie van de opvanglocatie op de beoogde locatie in Aalten ligt bij de gemeenteraad. Het besluitvormingsproces start naar verwachting na de zomer van 2025.

Andere interessante berichten